0850 304 73 55

Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular Görsel

Protein Canlı gözelerin ana maddesini oluşturan, genellikle sülfür, oksijen ve karbon öğeleri bulunan amino asit bileşiminden oluşmuş karmaşık yapılı doğal maddedir.Proteinler, amino asitlerin zincir halinde birbirlerine bağlanmasından oluşan büyük organik bileşiklerdir. Açlık anında en son tüketilir. Kimyasal sindirimi midede başlar.
 

Proteinler, amino asitlerin yapıtaşlarından oluşan polimerlerdir. Her proteinin kendisine has özelliklerinin olmasını sağlayan özel amino asit dizilimleri vardır.

 

Vücudumuz için bu kadar önemli olan proteinin yapı taşı amino asitlerdir. Vücudumuza giren proteinler parçalanarak amino asitlere dönüşür ve kolayca kanımıza karışır. 

 

İnsan vücudundaki tüm metabolik işlemlerde yer alan amino asitler vücudumuzun ihtiyacı olan proteini üretilmesini sağlayan en önemli unsurdur.

Protein tozu, sporcuların sağlıklı ve hızlı bir şekilde günlük almaları gereken protein ihtiyaçlarını sağlamaya yarayan gıdalardır.

 

Protein tozları sayesinde vücut kas oluşumu daha kolay olacağından sporcular tarafından oldukça fazla bir şekilde kullanımı tercih edilmektedir. Sağlıklı olan bu gıda maddeleri birçok uzman tarafından dahi önerilebilmektedir.

Peynir altı suyunun ultrafiltrasyon ile konsantre hale getirilmesi ile elde edilen bu yoz %20-%90 arasında değişen protein miktarlarına tekabül eder. Bu ürünün konsantre olduğunu anlamak için üzerinde yazan WPC yazısını bulmanız gerekir. Anlamı ise WHEY PROTEIN CONCENTRATE demektir. 

Farklı membran filtrasyon teknikleriyle üretilen izole whey poteinin en öenmli özelliği %90 a yakın protein içermesi ve neredeyse tüm laktozdan arındırılmış olmasıdır. Ürün üzerinde WPI (whey proteın ısolate) ibaresiyle anlaşılabilir.

Whey protein tozunun bir kez daha işlenip daha küçük molekülerağırlığa kavuşturulmasıyla üretilmiş protein tozudur. Bu proteinin tozunun emilim süreleri diğer protein biçimlerine göre daha kısa sürede gerçekleşir. Ürün üzerinde WPH (whey proteın hıdrolysates) anlam ibaresiyle bulunur.

Soyadan elde edildiği için vejeteryan proteın tozu olarak bilinir. Proteini hayvansal kaynaklardan almaz istemezseniz soya protein tozundan alabilirsiniz. Spor ile ilgilenen kas kütlersini arttırmak kalp sağlığını korumak için kullanılır. Düşük yağ, laktoz, kolestrol sevyesine sahiptir. Erkeklerde sperm kalitesini ve miktarını düşürdüğü için bayanların ve vejeteryanların kullanması daha çok tercihedilir.

Laktoz intoleransı olanlar için whey proteine alternatif olarak kullanılabilir. Yüksek kalitede protein içerir. Efor gerektiren bir egzersiz sonrası kasların toparlanması, yağ yakımının hızlanması ve kas gelişimi için önerilmektedir.

Whey proteini türevlerine göre uzun kasein proteinine göre daha hızlı sindirilir ve metabolize edilir.

Kaşar peyniri altı suyundan imal edilen kazein proteini vücut tarafından daha yavaş emilir. Tokluk süresini uzatır. Uzmanlar kas gelişiminde sürekliliği sağlamak için gece yatmadan kullanılmasını önermektedir.

Sığır etinden elde edilen protein türevidir. Genelde Beef protein isolate veya Beef protein Hydrolyzed olarak satılır.

Whey proteinine göre uzun egg proteini ve kaseine göre daha hızlı sindirilir.

Tüm esansiyel aminoasitleri içerir. Yüksek miktarda demir içerdiği için kas geliştirenlere önerilmektedir.

Sığır etinden yapılan proteinler genelde Muscle tissue dediğimiz kas dokusundan değil,eklem kemik deri sakatat gibi bağ dokusundan yapılmaktadır. (Kollojen proteini)

Bu açıdan bioaktivitesi süt kaynaklı proteinlerine göre düşüktür diyebiliriz.

Eklem ve bağ dokuları kuvvetlendirmesi ürünü kullanılabilir yapan temel özelliğidir.

Likit aminoasit olarak satılan ürünlerin tamamına yakını Beef protein (özellikle kollojendir)

Antrenmanlarda enerji üretmek için kullanılır. BCAA lar, kas dokularında meydana gelen hasarların minimuma indirilmesi, iyileştirilmesinin hızlandırılmasında kullanılır

-Lösin: Kasdokularının erimesini yavaşlatır. Kandaki şeker seviyesini dengeler.

-İzolösin: Enerjiyi sabit tutar.

-Valin: Kasların yakılmasını engeller. 

Kas hücrelerine yağları indirgeyerek enerji desteği sağlar. Kreatin kaslara geldiğinde buralardaki fosfatla birleşir ve ATP yi parçalar, enerji açığa çıkar. Güçteki devamlılığı sağlar. Yorulan adalelerin çabuk toparlanmasında olanak verir.

Kreatin formları; - kreatin sitrat –kreatin malat –kreatin fosfat –kreatin ester- kreatin monohidrat(yüklemeli)  (en fazla çalışan form monohidrat formu dur)

Besinlerde bulunan 20 amino asitlerden biridir. Vücutta en çok bulunan amino asittir. Vücudun proteinlerinin yapısal içeriği olması yanı sıra, sistemden fazla amonyağın atılması içinde bir araç görevi görür. Esansiyel amino asitler arasında anılmasada, L-glutamıne başta beyin olmak üzere vücut için bir yakıt kaynağıdır. Kan dolaşımında ve kaslardan depolanan glutamıne, vücut en çok hasta olduğunuzda ve ciddi yaralanma durumlarında ihtiyaç duyar. Büyüme hormonunun salgılanmasında yardımcı olur. Kas hasarınıminimuma indirmek, iyileşme hızını maksimuma çıkarmak, sakatlanmaları önlemen, yeni kas oluşumunu desteklemek ve hızlandırmak, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, sindirim sistemini korumak ve geliştirmektir. Enerji düzeyinin artmasına yardımcı olur. 

Nitrik oksit gazı artar. Damarçeperleri genişler. Damarlara daha fazla kan ve oksijen taşınır.

Bağışıklık sisteminin güçlendirir. Protein sentezini arttırır. Karaciğerin detoksive olması na aracı olur.

Erkekte fertiliteye katkıda bulunur

Spor sonrası kas ağrılarında etkilidir. Eklem ve kıkırdak sağlığı açısından önemlidir. Deniz kabuklularından elde edilen amino-şeker maddesidir.

Kuvvetli bir antioksidandır. Yağ yakmaktan çok yaş depolamayı önler. İnsan vücudu tarafından üretilemeyen bir yağ asidir.

Karnitin aslında vücudumuzun besinlerden doğal yollarla ürettiği birbileşiktir. Temel olarak kas dokusunda ve beyinde depolanır. Karntinin vücudumuzdaki işlevi yağ asitlerini mitokondriye taşıyarak yağların parçalanmasını ve enerjiye dönüştürülmesini sağlamaktır.

Diğer karbonhidrat çeşitlerine göre emilimi çok daha hızlıdır ve bu sayede enerji ihtiyacını anında karşılayabilir. 11 dakikada dolaşıma girerek bireyin glıkojen depolarının dolumunu sağlar. Mideyi yüksek hızda geçerek bağırsağa ulaşır, şişkinlik, doluluk, rahatsızlık hislerine sebep olmaz. Ultra hipotonik olarak sınıflandırılır. Yani enerjiyi yüksek hızda aktifeder.

Kasların onaılması, yenilenmesi ve gelişimi için antrenman sonrasında mutlaka hızlı kana karışan bir protein+karbonhidrat karışımı almak gerekir. Böylece anabolik etki yaşanabilir. Boşalan enerji depolarını diğer karbonhidrat kaynaklarına göre %63 daha hızlı birşekilde doldurur . 

Metabolizmayı hızlandırır. Vücut oturduğu yerde dahi daha fazla enerji harcar

Termojenik yağ yakıcıları oluşturan etken maddelerden başlıcaları Kafein,piperine,yohimbe,yeşilçay ekstraktı,bitter orange extract vb.dir bu ekstraktlar bazal metabolizma hızını artırarak vücudu yağ yakımına teşvik eder.

Vücutta yağ yakımını sağlayan başlıca 4 unsur

1. Karbonhidratlarin azaltilmasi

2. Adrenalin salgilanmasini saglayan bol miktarda spor

3.Yesil cay alimi üzerine katechin alimi.

4. Yohimbe gibi Alpha-2 reseptörlerini bloke eden bitki özleri "

Yağ yakımının temelini sağlayan aşağıdaki 4 başlıktan biri  Alpha 2 reseptörlerinin bloke edilmesidir.

Bunu da başlıca sağlayan termojenik ürünlerdir. Alpha 2 reseptörleri doğrudan kandaki kan şekerinin düzenlenmesi ile ilgili olduğu için termojenik ürünlerin büyük bir kısmı iştahın kesilmesini de sağlayacaktır.

Termojenik maddelerden bazıları ile ilgili konsantre bilgiler aşağıdadır

Ağırlık çalışması esnasında enerjiyi karbonhidratlar sağlar. Yeterli karbonhidrat yoksa ihtiyaç aminoasitlerden karşılanır. Yani kas kütlesinden enerji elde edilir. Yeterince karbonhidrat alınırsa, karbonhidrat enerji için, protein kas inşası için kullanılır.